Klima Arızaları

Klima Arızaları

Türkiye'nin sıcak iklim kuşağında bulunması, ülkemizin neredeyse her şehrinde özellikle yaz mevsimlerinde klima kullanımına ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Klimalar sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de ısıtma için kullanıldıkları için bazen 12 ay boyunca dahi çalışmaktadır. Bu nedenle beyaz eşya ve elektrikli-elektronikli eşyalarda en sık görülen problemler arasında klima arızaları yer alır.

Klimalar; içlerinde bulunan motor yapısı, filtre yapısı, elektronik devre, elektrikli devre ve fan yapısı gibi sistemler ile iklimlendirme gerçekleştirir. Bu iklimlendirme sırasında karşılaşılabilecek klima arızaları bazen kullanıcı tarafından çözülebileceği gibi bazen mutlaka teknik servis gerektiren kapsamlı arızalar olabilir. Örneğin, teknik servis çağırmadan kullanıcı tarafından giderilebilecek arızalar arasında sigortanın atması nedeniyle klimanın çalışmaması veya kumandanın pil yoksunluğu nedeniyle çalışmaması gibi problemler olabilir.

En Sık Karşılaşılan Klima Arızaları

Klimalarda çok sık bir şekilde karşılaşılan arızalar arasında klimanın çalışmaması, ısıtma yapmaması, soğutma yapmaması, koku yapması veya ses çıkarması yer alabilir. Bu tip klima arızaları bazen elektrik devresi bazen sigorta arızası bazen klima gazındaki eksilme bazen de klimanın aşırı yorulması nedeniyle ortaya çıkabilir. Çünkü klimada düzenli bakım yapılmayarak, filtre ve serpantin temizliğinin gerçekleştirilmemesi, kompresör yorgunluğu veya voltaj dengesizliği nedeniyle arıza ortaya çıkarabilir.

Günümüzde servis hizmetlerinde karşılaştığımız en yoğun klima arızaları aslında bir liste olarak incelenerek, önemli arızalar göz önünde bulundurulabilir.

  • Klimanın düzgün soğutmaması; klimada düzgün soğutma işleminin gerçekleşmemesi arkasında genellikle hava filtresi problemleri yer alır. Üzerinden mevsim geçmiş temizlenmemiş ve çok uzun zaman değiştirilmemiş filtreler düzgün soğutmanın engellenmesine neden olur. Bazen de klima bulunduğu alan için yeterli boyuta sahip olmadığında, eksik hacim nedeniyle istenilen soğutmayı sağlamayabilir.
  • Klimanın sigortayı attırması; klima yüksek elektrik sarfiyatı gerçekleştiren fakat günümüzde inverter klimalar gibi teknolojiler ile tasarruf oluşturan bir cihazdır. Bu nedenle kullanıldığı alanda sağlam ve güvenilir bir elektrik tesisatı yer almalıdır. Eğer klima çalıştırıldığında ortamda sigorta atma problemi yaşanıyorsa; devre kablolarında bir kısa devre yaşanması, kabloların bağlantısının kopmuş olması, kompresör problemleri veya fan motor sargısı problemleri ile karşılaşmış olabilirsiniz.
  • Klimanın çok ses çıkarması; normal koşullarda bir klima satın alırken satıcılar size klimanın ses desibel oranlarını net bir şekilde ifade eder. Keza teknik dokümanlarda da her klimanın desibel oranları net bir şekilde ifade edilir. Fakat klimanın çalışması sırasında beklenenin üstünde bir ses hatta bazen problemli sesler duyulabilir. Klima içerisinde ekovat vidalarında gevşeme, burç yıpranması, fan motorunda problem gibi birçok faktör ses nedeni olabilir.
  • Klimanın yazın sıcak hava üflemesi; klima temel olarak yaz mevsimlerinde daha sık kullanılır ve soğuk hava üflemesi istenir. Eğer klimada sıcaklık ayarı doğru yapılmaz ise yaz mevsiminde soğuk hava yerine sıcak hava üfleyebilir. Bazen kullanıcılar sadece aşağı-yukarı dereceler ile sıcaklık ayarlarken, fonksiyon özelliklerinden soğuk moda alma işlemini yerine getirmemektedir. Fakat ayarlamalar doğru olmasına rağmen klima sıcak hava üflüyorsa, klimanın gaz stoklarında bir problem ile karşılaşmış olabilirsiniz. Klima motorunun yer aldığı dış ünitede aşırı bir kirlilik bulunması, filtrelerin sağlıklı bir şekilde temizlenmiş olmaması ve motor fanının durması gibi farklı problemler de klimanın ters bir şekilde sıcak üflemesine neden olabilir.
  • Klimada su sızıntısı olması; normal koşullarda klima su bağlantısı ile çalışan bir cihaz değildir. Fakat klima dışarıdan aldığı sıcak havayı veya soğuk havayı tersine çevirerek iklimlendirme gerçekleştirir. Bu durumda ortaya çıkan kısmi yoğuşma klimanın su oluşturmasını ve bu suyu düzenli bir şekilde tahliye etmesini gerektirir. Ancak beklenen su tahliyesi dışında bazen klimadan su akması problemi görülebilir. Çünkü dış ünite veya iç ünitede ters giden bir şeyler su akışı ortaya çıkarabilir. Klima montajının eğik yapılmış olması, iç/dış ünitede tahliye hortumunun tıkanması, kirli hava filtresi veya klima gazındaki eksiklik klimada su akıntısı ortaya çıkarabilir.

Klima Arızaları Nasıl Giderilir?

Düzenli kullandığınız cihazlarda sistematik olarak karşılaşabileceğiniz klima arızaları her cihazda görülebilecek ve mutlak şekilde çözümü olan arızalardır. Çünkü çok yanlış bir işlem yapılmadığında veya beklenmedik büyük bir problem ile karşılaşılmadığında, klima çözülemeyecek bir arıza ortaya çıkarmaz. Eğer karşılaştığınız arıza kullanıcı kılavuzunda yer alan bir şekilde çözülemiyorsa, mutlaka profesyonel servis desteği almanız gerekir. Örneğin, klimanın gazının bitmesi, montaj yerinin değiştirilmesi, taşınması, filtrenin değiştirilmesi veya motorun sağlıklı çalışmaması gibi problemlerde mutlaka profesyonel servis ile çözüm elde edilmelidir.

Hızlı iletisim
  • 05318418495
  • 05318418495
  • servis@kombiklimatamiri.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Kemal Tambolat

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabiliriz?